வரியை குறைக்க உள்ள பிரான்ஸ் ஜனாதிபதி!

38
449
Macron reduce tax

எத்தனை ஆர்ப்பாட்டங்கள் நடந்தாலும், மாற்றங்கள் வந்தே தீரும், ஏனென்றால் அதைத்தவிர வேறு வழியில்லை என பிரான்ஸ் ஜனாதிபதி மக்ரோன் அதிரடியாக தெரிவித்துள்ளார். Macron reduce tax
தொழிலதிபர்களும் முதலீட்டாளர்களும் தங்கள் பணத்தையும், சொத்துகளையும் வெளி நாடுகளுக்கு கொண்டு செல்வதை தடுக்கும் வகையில் பிரான்ஸின் முந்தைய ஜனாதிபதி 30 சதவிகித வரி ஒன்றை அறிமுகம் செய்தார். ஏனென்றால், அந்தக் காலத்தில் பல செல்வந்தர்கள் குறைந்த வரி வீதமுடைய பெல்ஜியம் போன்ற நாடுகளுக்கு இடம்பெயர்ந்து கொண்டிருந்தனர்.

இந்நிலையில், அடுத்த ஆண்டு இந்த வரியை நீக்க உள்ளதாக பிரான்ஸின் தற்போதைய ஜனாதிபதி மக்ரோன் அறிவித்துள்ளார். ஏற்கனவே பல்வேறு போராட்டங்களால் அவரை மக்கள் விமர்சிக்கும் நிலையில் இந்த முடிவை அவர் எடுத்துள்ளார். இதனை எதிர்த்து மக்கள் போராட்டங்கள் நடத்தலாம் என்பதால், எத்தனை போராட்டங்கள் வந்தாலும் மாற்றங்கள் வந்தே தீரும், ஏனென்றால் அதைத் தவிர வேறு வழியில்லை என்று ஜனாதிபதி மக்ரோன் அதிரடியாக அறிவித்துள்ளார்.

அதிக முதலீட்டாளர்களைக் கவர்வதோடு, தற்போது 9.0 சதவிகிதமாக இருக்கும் வேலையில்லாத் திண்டாட்டத்தை இன்னும் குறைப்பதற்காக ஐரோப்பிய நாடுகளில் அதிக வரி வசூலிக்கப்படும். இந்த நாடுகளில் ஒன்றாகிய பிரான்ஸின் வரியைக் குறைக்க விரும்புவதாக மக்ரோன் தெரிவித்துள்ளார்.

அது மட்டுமின்றி ஏற்கனவே அறிவித்துள்ள ரயில்வே துறையின் மாற்றங்கள் உட்பட பொதுத் துறையில் செய்யப்படும் மாற்றங்களைத் தொடர இருப்பதாகவும், எத்தனை போராட்டங்கள் வந்தாலும் அவற்றை கட்டாயம் நிறைவேற்றியே தீருவேன் என்றும் மக்ரோன் தெரிவித்துள்ளார்.

**Most related Tamil news**

**Tamil News Groups Websites**

38 COMMENTS

 1. Excellent way of telling, and fastidious paragraph to obtain information about my presentation subject matter, which i am going to deliver in school.|

 2. Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.|

 3. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!|

 4. Hi there everyone, it’s my first pay a visit at this web page, and paragraph is truly fruitful in support of me, keep up posting such posts.|

 5. Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!|

 6. Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!|

 7. Very good blog you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Appreciate it!|

 8. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon.|

 9. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have created some nice procedures and we are looking to trade techniques with other folks, be sure to shoot me an email if interested.|

 10. Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 11. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.|

 12. Your style is really unique in comparison to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this site.|

 13. It’s actually a great and helpful piece of information. I am happy that you simply shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.|

 14. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this. And he in fact bought me breakfast because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue here on your web site.|

 15. Hello! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 16. It’s actually a cool and useful piece of info. I’m satisfied that you just shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.|

 17. Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this site.|

 18. Just desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.|

 19. I don’t even understand how I stopped up here, but I thought this publish was once great. I do not know who you are however definitely you’re going to a well-known blogger in the event you are not already. Cheers!|

 20. Hello! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!|

 21. Hi there, I believe your web site might be having web browser compatibility problems. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful site!|

 22. Hello would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a fair price? Thanks a lot, I appreciate it!|

 23. Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Great blog and terrific design and style.|

 24. Hey there, You’ve performed an excellent job. I will certainly digg it and individually recommend to my friends. I’m sure they will be benefited from this site.|

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here